Trecerea la nivel cu calea ferată, între stațiile Babadag și Cataloi, va fi modernizată. Circulația rutieră se va desfășura pe rute ocolitoare

Trecere la nivel cu calea ferată. FOTO SRCF Constanța

Pentru creșterea siguranței feroviare și rutiere, Compania Națională de Căi Ferate – CFR SA, prin SRCF Constanța, demarează lucrările de modernizare a trecerii la nivel cu calea ferată situată la km 107+349, pe linia CF 812 Medgidia – Tulcea, între stațiile Babadag și Cataloi. Această trecere intersectează drumul european E87, pe teritoriul județului Tulcea.

Trecerea la nivel este în prezent echipată cu o instalație de semnalizare automată a apropierii trenurilor (SAT), fără bariere, și amenajată cu dale de beton care prezintă defecțiuni structurale. Starea tehnică actuală afectează atât traficul rutier crescut, prin creșterea timpilor de așteptare, cât și traficul feroviar, prin necesitatea frecventelor intervenții de întreținere.

Prin proiectul „Modernizare treceri la nivel cu calea ferată pe raza SRCF Constanța – LOT 3“, vor fi executate lucrări de proiectare și execuție care vizează refacerea completă a trecerii și implementarea unor sisteme moderne de siguranță.

Lucrările prevăzute includ:

  • Refacerea trecerii la nivel cu dale elastice din cauciuc agrementate AFER;
  • Racordarea trecerii la drumul european E87;
  • Lucrări la liniile de cale ferată și la sistemul de drenaj al apelor;
  • Montarea unei instalații de semnalizare BAT tip U-75, cu semi-bariere;
  • Implementarea unui sistem de supraveghere video (TVCI) pentru monitorizarea în timp real a trecerii, conectat la stația Babadag;
  • Montarea de semnale luminoase de avertizare rutieră, sirene de alarmă, dulapuri de aparataj antiefracție și surse de rezervă;
  • Înlocuirea elementelor degradate ale suprastructurii căii ferate și consolidarea terasamentului.

Modernizarea trecerii va asigura:

  • Fluidizarea circulației rutiere și feroviare;
  • Creșterea nivelului de siguranță pentru participanții la trafic;
  • Reducerea costurilor de întreținere și a timpilor de așteptare;
  • Crearea condițiilor pentru o exploatare eficientă și sigură a infrastructurii feroviare.

Pe perioada execuției, circulația rutieră între Tulcea și Constanța va fi deviată în perioada 17 noiembrie – 5 decembrie a.c. pentru toate categoriile de autovehicule pe ruta alternativă:

DN22 → DJ229 (Zebil) → DJ222 (Sarichioi) → DJ223A (Enisala – Babadag) → DN22H → DN22.

Circulația riveranilor și a vehiculelor cu regim de prioritate va fi permisă conform semnalizării rutiere temporare și reglementărilor legale în vigoare.

Lucrările sunt efectuate în pauze de circulație feroviară, sub coordonarea SRCF Constanța, cu respectarea normelor de siguranță și protecție a mediului. Proiectul se înscrie în programul național de modernizare a infrastructurii feroviare și contribuie la creșterea siguranței și eficienței transportului în Dobrogea.

 

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui Comunicat de Presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația TLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe TLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*