Senatorul de Tulcea Ionel Carp cere extinderea programului de predare a limbii române în școlile din Franța și alte state europene

Ionel Carp. FOTO Facebook Ionel Carp

Senatorul de Tulcea Ionel Carp, afiliat grupului parlamentar PSD, a adresat o întrebare parlamentară ministrului Afacerilor Externe, Oana Țoiu, prin care solicită informații privind sprijinul acordat programului prin care limba română este predată ca „limbă străină obligatorie” în școli din Franța.

„Decizia autorităților franceze de a introduce limba română în sistemul public de învățământ reprezintă o realizare remarcabilă. Este un pas înainte pentru consolidarea identității copiilor români din diaspora și o dovadă că România își poate afirma valorile și prin educație”, a susținut senatorul Carp.

Parlamentarul a subliniat și importanța extinderii inițiativei către alte state europene cu comunități numeroase de români, precum Italia, Spania, Germania sau Marea Britanie.

„Posibilitatea ca limba română să fie prezentă și acolo în programele școlare ar întări legătura comunităților cu țara de origine și ar consolida imaginea României în plan internațional”, a adăugat el.

În opinia sa, Ministerul Afacerilor Externe trebuie să joace un rol activ în promovarea acestor programe:

„Diplomația culturală înseamnă și sprijinirea limbii române peste hotare. Este o investiție pe termen lung în prestigiul nostru și în viitorul generațiilor din diaspora.”

Senatorul Ionel Carp a precizat că va insista ca Ministerul Afacerilor Externe, împreună cu Ministerul Educației și Institutul Cultural Român, să continue demersurile și să transforme acest model într-un succes european.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui Comunicat de Presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația TLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe TLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*