![BIM babadag Afganistan militari (4 of 9)](https://www.tlnews.ro/wp-content/uploads/2018/12/BIM-babadag-Afganistan-militari-4-of-9-678x381.jpg)
Șeful Statului Major al Forțelor Navale, viceamiralul Alexandru Mîrșu, participă vineri, 6 septembrie, ora 11.00, la ceremonia militară și religioasă organizată pe faleza din Galați, cu prilejul repatrierii din Afganistan a militarilor care au participat la misiunea NATO „Resolute Support”, din perioada ianuarie-august 2019.
Detașamentul Forțelor Navale, care a executat această misiune împreună cu militari din Forțele Terestre, este alcătuit din 60 de infanteriști marini și a marcat o premieră pentru istoria recentă a Marinei Militare Române.
Locuitorii din Babadag vor avea ocazia să le ureze „Bun venit acasă!” infanteriștilor marini sâmbătă, 7 septembrie la ora 9.00, când va fi organizată, în centrul localității, o ceremonie militară și religioasă, în cadrul căreia viceamiralul Mîrșu va decora Drapelul de Luptă al Regimentului 307 Infanterie Marină „Heracleea” cu Emblema de Onoare a Forțelor Navale și va acorda distincții militare și diplome de apreciere infanteriștilor marini, în prezența comandanților de unități și mari unități din Forțele Navale și a reprezentanților autorităților publice locale și județene.
Be the first to comment